2018 Variety Trials

Balonne

PICKED
Dirranbandi Irrigated Cubbie Station
PICKED
St George Irrigated Scott Brimblecombe

Central Queensland

Emerald Dryland Nigel Burnett
Emerald Ag College Irrigated Ross Burnett
PICKED
Emerald East Irrigated Paul Yates
Emerald Late Irrigated Carlo Stangherlin
Moura Irrigated Greg Hutchinson
PICKED
Springsure Irrigated Arcturus Downs
Springsure Dryland Arcturus Downs
PICKED
Theodore Irrigated Greg & Dan Austin

Darling Downs

Bongeen Dryland John Cameron
Brookstead Irrigated Paul Krieg
Byee Dryland Phil Hetherington
PICKED
Byee Irrigated Mike & Andrea Stewart
Cecil Plains Irrigated Stuart Armitage
PICKED
Chinchilla Dryland GW & LJ Evans
PICKED
Condamine Irrigated Jason Sinclair
Condamine Dryland Jason Sinclair
Dalby Dryland Stewart Hayllor
Dalby Irrigated Shawn Fresser
Dalby - Bankless Irrigated Simmich Farming Co.
PICKED
Hopelands Dryland Ian Valler
PICKED
Jandowae Dryland One Tree Ag
Jondaryan Irrigated Mac Baartz
PICKED
Kapunn Dryland Dan Hayllor
PICKED
Macalister Dryland Pallathorpe Enterprises
Macalister Irrigated Nathan Hewitt
St Ruth Irrigated Sam Carr-Lord
Tummaville Semi-irrigated Rob Kingston

Gwydir

Croppa Creek Dryland N/A
Moree Irrigated Ian Seery
Moree Irrigated Heath Estens
Moree Irrigated Nick Gillingham
Moree Irrigated Auscott Moree
Moree Dryland Anthony Barlow
Moree Dryland Hugh Ball
Moree Dryland Kate Ledingham
North Star Dryland Ben Coulton
PICKED
North Star Dryland TA Fields
PICKED
North Star Dryland Will Coulton

Lachlan

Condoblin Irrigated Coupland Jock
Condoblin Irrigated Darryl Nesbith
Forbes Irrigated Tony Hamilton
Forbes Irrigated Richard Malone
Hillston Irrigated Mick Storrier
Parkes Dryland Mark & Katrina Swift

Macintyre

Boggabilla Irrigated Rob Newell
Goondiwindi Dryland Angus McClymont
Mungindi Irrigated Glen Smith
Mungindi Irrigated Anthony Barlow
Talwood Irrigated Reardon Farms
Talwood Irrigated Steve Klowss
Toobeah Dryland N/A

Macquarie

Coolah Dryland Josh Edwards
Narromine Semi-irrigated Andrew Gill
Trangie Irrigated Neil Mill
Warren Irrigated Gus O'Brien

Murrumbidgee

Carrathool Irrigated Auscott - Hay
Coleambally Irrigated N/A
Deniliquin Irrigated N/A
Griffith Irrigated Roger & Tim Commins
Hay Irrigated Nic Maynard
Jerilderie Irrigated Glen Rorato
Swan Hill Irrigated Swan Hill Chemicals

Namoi (Lower)

Bellata Dryland Angus Vickery
Bellata Dryland James Tydd
Merah North Dryland Jono Phelps
Merah North Dryland Charlie Arnott
Narrabri Dryland Auscott Narrabri
Narrabri Dryland Ian Gourley
Wee Waa Dryland Clinton Freer
Wee Waa Dryland Clinton Freer

Namoi (Upper)

Boggabri Dryland Andrew Watson
Breeza Dryland Andrew Pursehouse
Breeza Dryland John Hamparsum
Breeza Dryland Philip Morgan
Harparary Dryland Warwick Wannan
Mullaley Dryland Scott McCalman
Spring Ridge Dryland David Ronald
Spring Ridge Dryland Gordon & Dave Brownhill

Western

Bourke Irrigated Charlie Bond
Bourke Irrigated John Ellis
Carinda Dryland Jack Harris
Coonamble Dryland Andrew Windsor
2018 has 84 Variety Trials across 11 Regions with 40 Dryland Trials, 42 Irrigated Trials and 2 Semi-irrigated Trials